Restrukturyzacja to rozwiązanie dostępne nie tylko dla dużych firm – skorzystać mogą z niego także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Interesuje Cię to zagadnienie? Dowiedz się, na czym polega restrukturyzacja i jakie są jej skutki.
Na czym polega restrukturyzacja JDG?
Przedsiębiorcy, którzy borykają się z problemami finansowymi, najczęściej aktywnie poszukują ich rozwiązania. Może nim być restrukturyzacja. Na czym polega restrukturyzacja? Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu uratowanie firmy przed bankructwem – sprawnie przeprowadzona restrukturyzacja pozwala firmie kontynuować istnienie na rynku. Inaczej mówiąc, restrukturyzacja JDG to szansa dla przedsiębiorcy – z pomocą specjalistów otrzymuje on plan działań naprawczych i realny plan spłaty posiadanych zobowiązań.
Warto wiedzieć, że z restrukturyzacji skorzystać może każdy niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością przedsiębiorca. Jednocześnie firmy z niektórych branż korzystają z rozwiązań znajdujących się w Prawie restrukturyzacyjnym częściej niż inne. Mowa przede wszystkim o podmiotach z sektorów: budowlanego, handlowego i logistyki.
Z czym wiąże się restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej?
Jak można przeczytać na stronie https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy-jednoosobowej/, w ostatnich latach restrukturyzacja firmy jednoosobowej to temat popularny wśród przedsiębiorców. Nie powinno to dziwić, gdy weźmie się pod uwagę korzyści. Skutki restrukturyzacji są rozległe, gdyż mają zapewnić przedsiębiorcy szansę na odbudowę rynkowej pozycji. Wymienić wystarczy:
- wstrzymanie egzekucji prowadzonych choćby przez komornika sądowego czy urząd skarbowy. Zawieszenie postępowań powoduje, że przedsiębiorca nie musi obawiać się utraty (sprzedaży w drodze licytacji) np. maszyn czy urządzeń, których potrzebuje na co dzień;
- redukcję zadłużenia. Plan restrukturyzacji może przewidywać redukcję części zadłużenia (kapitału), który przedsiębiorca ma do spłaty. Jednocześnie restrukturyzacja przewiduje umorzenie kosztów prowadzonych przeciwko firmie postępowań egzekucyjnych. Wszystko to pomaga w odzyskaniu finansowej równowagi;
- utrzymanie kluczowych z perspektywy funkcjonowania firmy umów. Zakaz wypowiadania takich umów to kolejny element ochronny. Przedsiębiorcy nie może zostać wypowiedziana np. umowa najmu pomieszczeń, w których prowadzi on działalność produkcyjną;
- możliwość kontynuowania działalności gospodarczej. Restrukturyzacja JDG zapewnia kontynuację działalności przedsiębiorcy. Dzięki wstrzymaniu działań wierzycieli z jednoczesnym zabezpieczeniem warunków do prowadzenia operacji właściciel firmy może w pełni skoncentrować się na wyprowadzeniu swojej firmy z kryzysu.
Od czego zacząć restrukturyzację JDG?
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje kilka rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych – to m.in. postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. W pierwszej kolejności konieczny jest wybór ścieżki, która doprowadzi do oddłużenia. Tu z pomocą przychodzą kancelarie, które specjalizują się w restrukturyzacji. Zespoły takich kancelarii tworzą ekonomiści i prawnicy, którzy – po zapoznaniu się z sytuacją firmy – mogą zaproponować najbardziej efektywne rozwiązanie.
Z wdrożeniem działań naprawczych nie warto zwlekać. Restrukturyzacja JDG pozwala uniknąć upadłości. Taki krok wiąże się jednak z koniecznością zawarcia układu z wierzycielami. Szansa na układ jest największa, gdy przedsiębiorca w miarę szybko rozpocznie restrukturyzację. Wtedy jest realna perspektywa wyjścia z problemów finansowych i odzyskanie przez firmę finansowej równowagi. Zwlekanie może oznaczać, że jedynym dostępnym rozwiązaniem będzie upadłość.
Publikacja sponsorowana
Zostaw komentarz