W dzisiejszym materiale przyglądamy się tematowi strategii inwestycyjnych, jakie są stosowane przez inwestorów indywidualnych w swoich działaniach. Każdy inwestor działa według określonej strategii. Często jest to autorka strategia, która opracował on sam, zgodnie z przekonaniami i doświadczeniami, równie często spotykana jest też ściśle określona według podanych zasad taktyka, opracowana przez innego inwestora. Powiemy sobie dziś nieco więcej o popularnych strategiach inwestycyjnych, jakie wyróżniamy na rynkach finansowych.
Strategie inwestycyjne – czym jest i strategia i po co jest nam ona potrzebna?
Strategia inwestycyjna to najprościej mówiąc konkretny plan działania inwestora, który pomaga mu osiągać wyznaczane przez niego cele inwestycyjne. Strategia powinna określać jasno sposób zajmowania pozycji, typy instrumentów, akceptowalne ryzyko i oczekiwane rezultaty w postaci zysków. Pomaga ona w podejmowaniu świadomych decyzji, pozwala na zminimalizowanie ryzyka strat, zarządzać kapitałem i osiągać długoterminowe cele.
Jeśli chcesz dowiedzięć się więce o inwestowaniu, rodzajach strategii, stylach inwestowania, błędach inwestorów, a także o wielu innych ważnych tematach, które mogą bezpośrednio wpływać na Twoje inwestycje – koniecznie śledź FXMAG https://www.fxmag.pl/. Na portalu codziennie publikujemy masę materiałów edukacyjnych, publikacji newsowych, danych makroekonomicznych, analiz, prognoz, które mogą Cię zainteresować!
Jak wybrać strategię inwestycyjną?
Aby dobrać odpowiednią strategię inwestycyjną dla samego siebie musisz najpierw jasno określić jaki przedział czasowy będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni, ustalić swój własny cel finansowy i dopiero po ustaleniu tych danych możesz poszukać swojej strategii. Jeśli wiesz już jaki horyzont czasowy Ci odpowiada i jaki jest Twój cel wystarczy teraz wybrać taką strategię, która będzie najlepsza do osiągnięcia założonych celów.
Rodzaje strategii inwestycyjnych:
●Strategia kup i trzymaj (ang. buy and hold).
Jest to średnio i długoterminowy typ strategii. Polega na nabycie akcji danej spółki, które jego zdaniem, po odpowiedniej analizie mają szansę na umocnienie i dodaje je do swojego portfel.
●Strategia wyczucia rynku (ang. market timing)
Polega na przewidywaniu kierunku zmian, jakie zachodzą na całym rynku i reagowania na nie. Skład portfela ulega częstym zmianom.
●Strategia oportunistyczna
Polega na wykorzystywaniu sytuacji do zawarcia korzystnej dla siebie transakcji. Inwestorzy często non stop monitorują to, co dzieje się na rynku, by nie przegapić okazji.
●Strategia behawioralna
Skupiona jest na psychologii rynku, przewidywaniu reakcji inwestorów w różnych scenariuszach i zajmowania pozycji odpowiednio pod nie.
●Strategia Benjamina Grahama
Skupiona jest na fundamentach danej spółki, poznaniu jej struktury, decyzji, oszacowaniu wartości i potencjału.
●Strategia uśredniania ceny nabycia
Chodzi o kupowanie określonej liczby akcji w danych odstępach czasu. Jest to strategia uznawana za stosunkowo bezpieczną, bo niezależnie od tego w jakim kierunku podążą cena udaje Ci się ją uśrednić.
Publikacja sponsorowana
Zostaw komentarz